Corona er tilbage i Danmark




Med et forestående valg i morgen er snakken om corona nu igen for alvor blusset op, flere af medierne har været ude med skrivelser om at færre vil stemme netop pågrund af corona. Derfor har Indenrigs-og boligminister Kaare Dybvad også været ud med oplysning om at man ikke behøver at frygte, samt at der er taget yderligere tiltag for at gøre det sikkert for alle.
Er corona tilbage, eller har det overhovedet været væk?
Covid-19 er igen tilbage som en samfundskritisk sygdom, denne betegnelse er genindført da Epidemiudvalget igen mener der er et stort pandemisk potentiale. Dette kommer samtidig med at de oplyser at sundhedsvæsnet er mindre robust her i vinter halvåret.
Sundhedsminister Magnus Heunicke oplyser samtidig at det forventes der kommer en hale af indlæggelse i takt med at smitten er begyndt at tage til igen.
For at imødekomme et presset og udmattet sygehusvæsen er der nu igen indført en række tiltag til forsøg på at mindske smitten.
Seneste status verden over
Tyskland har nu det højeste antal smittede siden starten af pandamien.
Østrig lukker grænserne for alle udefrakommende der ikke er vaccineret.
Filippinerne kan nu komme tilbage på skolebænken siden de lukkede i starten af pandemien
Sverige skruer ned for antallet af test
Norge skruer igen op for restriktioner og indfører mundbind for ikke vaccineret
Status i Danmark
Danmark har genindført coronapas og opfordre kommuner til yderligere restriktioner hvis de kommer over incidenstal på 400. Som det i øjeblikket er tilfældet i 38 ud af landets 98 kommuner.
Grænsen har tidligere været på 500, incidenstallet fortæller hvor mange der er testet positivt ud af 100.000 indbyggere i den pågældende kommune.
I takt med at der siden fredags igen har været krav om coronapas en række steder, er der også igen skruet op for testene i Danmark. Coronapasset er ligeledes ændret så det nu kræves ned til unge fra 15 år (16 år tidligere) og op, ligeledes gælder påvist corona alene i 6 måneder nu (12 måneder tidligere)
Følgende steder er der nu igen krav om coronapas
Sygehuse
Plejehjem og hjemmepleje
Café, restaurant og natklub
Sport, fritid og kultur
Erhvervsdrivende eller private foreninger må i dag gerne stille strengere regler eller krav til besøgende, fx at der skal forevises coronapas eller mundbind/visir.
I forlængelse heraf har beskæftigelsesminister Mattias Tefaye indgået aftale med arbejdsmarkedets parter; Dansk Arbejdsgiverforening og Fagbevægelseshovedorganisation om at arbejdsgiver også skal kunne forlange at se medarbejders gyldige coronapas.
Aftalen er indgået da arbejdsgiver har et ønske om at beskytte sine medarbejder.
Aftalen er sendt til hastebehandling i folketinget hvor der er krav om at mindst ⅔ bakker op det nye lovforslag.
Husk at passe på hinanden, og bliv hjemme hvis du har symptomer!